ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସ୍ୱର

ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କଲେ, ୪୫ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ବିଜୟ ଗାଡେ

ରିପୋର୍ଟ: ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ //
ଆମେରିକା/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା୧୧-୦୧): ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାୟୀଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାରେ ଟ୍ୱିଟରର ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ୪୫ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ବିଜୟ ଗାଡେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ୱିଟର ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ପରେ ଆମେରିକାର କ୍ୟାପିଟାଲରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକ ହିଂସା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ @realDonaldTrump ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ୱିଟରରୁ ସ୍ଥାୟୀଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଗାଡେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଗାଡେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ସ୍ନାତକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କ ୟୁନିଭରସିଟି ସ୍କୁଲରୁ ଓକିଲାତି ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ୨୦୧୧ ରେ ଟ୍ୱିଟର କମ୍ପାନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନକୁ ତଦାରଖ କରି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ “୩୦୦୦,୦୦୦ ଫ୍ଲାଗ୍ ହୋଇଥିବା ଟ୍ୱିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୪୫୬ ଟି ଚେତାବନୀ ବାର୍ତ୍ତା ଦ୍ୱାରା ଆବୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ଯୋଗଦାନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଗୁଡିକ ସୀମିତ ଅଛି – ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକୁ ପସନ୍ଦ, ରିଟ୍ୱିଟ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ନିର୍ବାଚନ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ୱିଟର ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପୃଷ୍ଠାରେ ବାର୍ତ୍ତା ପୋଷ୍ଟ କରିଛି ଯାହା ୩୮୯ ନିୟୁତ ଥର ଦେଖାଯାଇଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଳମ୍ବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ନିରାପଦ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଅଟେ ।

ବିଜୟ ଗାଡେ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ଜ୍ୟାକ୍ ଡୋର୍ସିଙ୍କ ସହ ଗତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାବେଳେ ସେ ଡୋର୍ସିଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିଲେ ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଆଚରଣ ବିଧି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସଂଗୃହିତ ହୋଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: