ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସ୍ୱର

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପ୍ରଥମ ନେଟୱର୍କ ଭାବେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏୟାରଟେଲ୍

ରିପୋର୍ଟ: ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ //
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ତା୨୮-୦୧): ବର୍ତ୍ତମାନର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତୁଳନାରେ ଏୟାରଟେଲ 5G ୧୦ ଗୁଣ ସ୍ପିଡ୍ ଏବଂ ୧୦୦ ଗୁଣ ସମାନତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛି । ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସହରର ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ନେଟୱାର୍କରେ LIVE 5G ସେବାକୁ ସଫଳତାର ସହ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କରିବାରେ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟେଲକୋ ହୋଇପାରିଛି ।Airtel 5G test successful commercially in Hyderabad 5G bands in a smartphone 1024x576 1

“ଏୟାରଟେଲ ଏବେ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଉପରେ ୧୮୦୦ MHz ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ NSA ନେଟୱାର୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କରିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଥମ, ଗତିଶୀଳ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ସେୟାରିଂ ବ୍ୟବହାର କରି ଏୟାରଟେଲ୍ ସମାନ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ବ୍ଲକ୍ ମଧ୍ୟରେ 5G ଏବଂ 4G ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ସମସ୍ତ ଡୋମେନ୍ – ରେଡିଓ, କୋର ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟରେ ଏୟାରଟେଲର ନେଟୱାର୍କର 5G ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୃଢ ଭାବରେ ବୈଧ କରି ପାରିଛି ବୋଲି ଏୟାରଟେଲ କହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତୁଳନାରେ ଏୟାରଟେଲ 5G ୧୦ ଗୁଣ ସ୍ପିଡ୍ ଏବଂ ୧୦୦ ଗୁଣ ସମାନତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ, ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ 5G ଫୋନରେ ମାତ୍ର କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଫୁଲ ଲେନ୍ଥର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା କମ୍ପାନୀର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷମତାକୁ ସୂଚିତ କରିଛି । 5G ଅଭିଜ୍ଞତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ଆମ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ସରକାରୀ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବ ।

Welcome to Odisha News24

%d bloggers like this: