ସ୍ବର୍ଗତ ଡ଼.ପରମେଶ୍ୱର ରଥଙ୍କୁ ଓଡିଶାନ୍ୟୁଜ୨୪ ତରଫରୁ ଭକ୍ତିପୂତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ରିପୋର୍ଟ: ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ୨୪ ବ୍ୟୁରୋ //
ବଲାଙ୍ଗୀର (୦୮/୦୫): ବଲାଙ୍ଗିରର ସୁନାମଧନ୍ୟ ଭେଷଜ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ପରମେଶ୍ୱର ରଥ ଆଉ ନାହାନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳ ୬.୧୧ ମିନିଟ ସମୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୭୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପ୍ରାୟ ପନ୍ଦର ଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । କିଛି ଦିନ ହେଲା ସେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସକାଳୁ ତାଙ୍କର ନିଧନ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ କ୍ରିୟା କରାଯିବା ସୂଚନା ରହିଛି । ତାଙ୍କର ବିୟୋଗ ଖବର ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ଅଂଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।

ସେ ଜଣେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ତଥା ବହୁ ଅଭିଜ୍ଞ ଚିକିତ୍ସକ | ଡକ୍ଟର ପରମେଶ୍ୱର ରଥ ସ୍ବର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ଲୋକନାଥ ରଥ ଏବଂ ସ୍ବର୍ଗତ ଶକୁନ୍ତଳା ଦେବୀ ଙ୍କ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ । ସେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ପିଲାଦିନରୁ ନିଜର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଦେଖାଇଥିଲେ | ସେ ବାଲାଙ୍ଗୀରର ପି ଆର ହାଇସ୍କୁଲରେ ପଢିଥିଲେ | ଏବଂ ୧୯୬୨ ମସିହାରେ କଟକ, ଓଡିଶା ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ ରୁ ତାଙ୍କର ହାଇସ୍କୁଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଥମ ବିଭାଗରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ୧୯୬୨-୬୩ ଏବଂ ୧୯୬୩-୬୪ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜରୁ ବିଜ୍ଞାନରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରି-ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ପ୍ରି-ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ତାଙ୍କ ଚୟନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ତଥା ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ବଳ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଡକ୍ଟର ରଥ ବୁର୍ଲା ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ବୁର୍ଲା (ବର୍ତ୍ତମାନ VIMSAR, ବୁର୍ଲା, ସମ୍ବଲପୁର) ରେ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଚୟନ ପୂର୍ବରୁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |ସେ ୧୯୬୪-୬୯ ମସିହାରେ ସଫଳତାର ସହିତ MBBS ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସରକାରୀ ସେବାରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ଜେନେରାଲ୍ ମେଡିସିନରେ ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ | ସେ ଓଡିଶା ଜନସେବା ଆୟୋଗ ମଧ୍ୟ ପାସ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଝାରବନ୍ଧ PHC ((ବର୍ତ୍ତମାନ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା) ରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସେବା ସହିତ ମେ ୧୯୭୨ ରେ ସରକାରୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ ଅଧୀନରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସେବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ସେ ଝୁମ୍ପୁରା PHC, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେବା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ | ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ସେ ମେଡ଼ିସିନରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୮୫ ରେ VIMSAR ବୁର୍ଲା ଠାରୁ ମେଡିସିନରେ ପିଜି ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ସରକାରୀ ସେବାରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ଆହ୍ୱାନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ସେ ଖପ୍ରାଖୋଲ, ଆଗଲପୁର, ପାଟନାଗଡ ଏବଂ ବଲାଙ୍ଗୀରର ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସେବା କରିଥିଲେ । ସେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ହେମଗିରି PHC ରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୨ରେ ସରକାରୀ ସେବାରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଡ. ରଥ ବଲାଙ୍ଗୀରର ନିଜ ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରୁ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ଆଜି ସେ ଚିରଦିନ ପାଇଁ ଆଖିବୁଜି ଦେଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କର ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାର ସଦଗତି ପାଇଁ ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ୨୪ ତରଫରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରୁଛୁ |

Welcome to Odisha News24

error: Content is protected !!
Chat on Whatsapp
1
Hello
Hello
How Can I Help You ?
%d bloggers like this: