ଟୋକନ ଓ ଟାର୍ଗେଟ ବାହାନାରେ ମଣ୍ଡିରେ ପଡିଛି ଧାନ, ରାଜନୈତିକ ଗୋଲକ ଧନ୍ଦାରେ ଚାଷୀ

ରିପୋର୍ଟ: ଦେବଦତ୍ତ ପଣ୍ଡା //
କଳାହାଣ୍ଡି, ୦୮.୦୨.୨୦୨୧): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀ ଧାନ ବିକି ନପାରି ବାର ଦୁଆର ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ମଣ୍ଡିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନପଡିରହିଥିବା ବେଳେ ଟୋକନ ଓ ଟାର୍ଗେଟ ବାହାନା କରି ଧାନ ଉଠାଣ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧି ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦୀପ ନାଏକଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ କ୍ରମେ ସମସ୍ତ ମଣ୍ଡିରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଧାରଣା ଦିଆହେଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ମିଲର୍ସ ରାଜ ଅବ୍ୟାହତି ରହିଛି ।

ଦରଖାସ୍ତ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀ ପଂଜୀକରଣ ହେବାକୁ ନିୟମ ଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ମଣ୍ଡିରେ ଅସାଧୁ ମିଲର୍ସଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଆଣିବା ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଫଳରେ ଟୋକନ ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇଯାଥିଲେ ହେଁ ଅନେକ ଚାଷୀ ଅଦ୍ୟାବଧି ଧାନ ବିକି ପାରିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଚାଷୀ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ପାକ୍ସ, ଏସଏଚଜି ଏପରିକି ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ପାଖରେ ଆପତି କଲେ ମଧ୍ୟ ସୁଫଳ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏସଏଚଜି ନାମରେ କିଛି ଅସାଧୁ ମିଲର୍ସ ଧାନକିଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମିଲର୍ସକୁ ହିଁ ଟେଗିଂ କରୁଥରବା ହେତୁ କିଛି ଅସାଧୁ ମିଲର୍ସ ପାକ୍ସ ଓ ଆରଏମସି କର୍ମଚାରୀ କୁ ହାତ କରି ବେଆଇନ କାରବାର କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଅତୀତରେ କିର୍କାକାନି, ଧର୍ମଗଡ, ହାବସପୁର, କଲମପୁର ଭଲି ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ଧାନ ଉଠାଣ କରିବା ପାଇଁ ଦାବୀ କରିବାରେ ମିଲର୍ସ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଡ ମରାଯାଇଥିବାର ଚାଷୀ ପାଖରେ ତିକ୍ତ ଅନୁଭୂତି ଥିବା ବେଳେ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଯେତେ ଆପତି କଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବାକୁ କେହିନଥିବା ହେତୁ ଚାଷୀମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚୁପ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ଆସିପାରୁନଥିବା ବେଳେ ଥରେ ୧୦୦ କ୍ୱିଂଟାଲ ଧାନ ବିିକି ଆଉ ବାକି ଧାନକି ଦରି ଚାଷି ଜଗି ବସିଛି । ଆଗାମୀ ରବି ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୃତ ହେବାକୁ ଥିବା ହେତୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଧାନ ଦେଇଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିବା ଚାଷି ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଏମଏଏସ ଅନୁସାରେ ୪୮ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୭୫୧ କ୍ୱିଂଟାଲ ଧାନ ଉଠାଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ୭୨ ଗୋଟି ମିଲର୍ସ କଷ୍ଟମ ମିଲିଂରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଗତ ୭ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ୪୭ ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ୩୫୧ କ୍ୱିଂଟାଲ ଧାନ ଉଠାଣ ହୋଇଥବା ବେଳେ ୨୦୮ ମଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରୁ ୭୪ ମଣ୍ଡିକୁ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେହି ବନ୍ଦ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଧାନ ପଡି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବିଗତ ୨୦୧୯ ଓ ୨୦୨୦ ମସିହା ରବି ରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତକୁ ହାବସପୁର ମଣ୍ଡିରେ ଦୁଇଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ପଡିରହିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବିନା କାଗଜପତ୍ରରେ ଉଠାଣ କରାଯାଇଥିବା ଉଦାହରଣ ରହିଛି ।

ଚଳିତ ଖରିଫରେ ବେଆଇନ ଧାନ ଗଚ୍ଛିତ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜିଲ୍ଲାର ବଡପୋଡାଗୁଡା ଠାରେ ୪୦୦୦ ବସ୍ତା, ଘୋଡାବନ୍ଦ ଠାରେ ୧୯୧ ବସ୍ତା, ବୋଡେନ ଠାରେ ୨୬୦୦ ବସ୍ତା ଧାନକୁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସିଜ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକିନପାରି ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ବେପାରୀ ହାତରେ କମ ମୂଲ୍ୟରେ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଧାନକୁ ଟେକି ଦେଉଥିବା ଚାଷି ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ କାହିଁକି ଓ କେଉଁ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ପାଖକୁ ଯାଉଛି ତାହା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ମାନେ ଦାବୀ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଦଳ ଓ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧିଦଳ ନେତା ଓ କର୍ମକର୍ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଉଠାଣ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସାମିଲ ହୋଇ ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଧାରଣା ଦେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ସଜାଗ ହୋଇ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାଷୀ ମହଲରେ ଦାବୀ ହେଉଛି ।

Welcome to Odisha News24

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: