ଅଭିନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପରଲୋକ, ନିଜ ଜନ୍ମ ମାଟି ବିନିକା ଶୋକରେ ସ୍ତବ୍ଧ

ରିପୋର୍ଟ: ଧ୍ରୁବରାଜ ମିଶ୍ର //
ବିନିକା (୫/୬) : ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଆଜି ଭୋର ୩ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ବୁର୍ଲା ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କ ପରୋଳକ ହୋଇଯାଇଛି । ଧର୍ମପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡା ମଧୁମେହ ଜନିତ ରୋଗରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଜଗତର ବିଶିଷ୍ଟ କଳାକାର ଅଟଳ ହାତ ଧରାଧରି ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ନିଜ ଧର୍ମପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ । ଆଉଥରେ ‘ଶଲାବୁଢ଼ା’ ଦେଖିବାର ସ୍ବପ୍ନ, ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଗଲା ।

ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଗୀତିକାର, ନାଟ୍ୟକାର, ଥିଏଟର ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବିନିକା ଠାରେ ୧୯୩୧ ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୯୪୪ ପରଠାରୁ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରାୟ ଶହେଟି ନାଟକ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟି ମଞ୍ଚ ଏବଂ ରେଡିଓ ନାଟକ ଲେଖିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସମ୍ବଲପୁରୀରେ ଅଛି। ସେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଟକର ଅଗ୍ରଣୀ ନାଟ୍ୟକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ “ଫଟା କପାଲ” ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମୁଦ୍ରିତ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଟକ। ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଟକ ‘ଭଏଁଷ ଆଗେ ନାଗଧୁନି “ଏକ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାଟକ। ଡଃ ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସେ ଛଅଟି ଅପେରା ଲେଖିଥିଲେ।ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲିଖିତ ଅପେରା ” ବାଘ ମାତିଛି’ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ମଣି ସଂଗ୍ରହ ଓ କ୍ଳାନ୍ତ ଅପରାହ୍ଣ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଲୋକପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ ନାଟକ। ସେ ଜଣେ ଗୀତିକାର ଭାବେ ସେ ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟକ ଫକୀର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଗାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଜନପ୍ରିୟ ଗୀତର ସେ ଗୀତିକାର।

ସେ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଶଲା ବୁଢା” ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ। ସାବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆଦିମ ବିଚାର ଏବଂ ଶଲା ବୁଢାର ବଦଲାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମାନଜନକ ଡି ଲିଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସେ ସରକାରୀ ସେବାରେ ଥିଲେ। ଅବସର ପରେ ସେ ବୁର୍ଲାରେ ରହିଲେ। ବୁର୍ଲାରେ ହିଁ ଅଟଳ ବିହାରୀ ପଣ୍ଡା ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ। ସ୍ବର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ୩ଟି ପୁଅ ଓ ୩ଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ।

Welcome to Odisha News24

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: