Related Contents

ନାନା ସମସ୍ୟା ରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଗାଁ ଟିଏ ଭୁର୍ସିବାଞ୍ଜି

ଖପ୍ରାଖୋଲ(ଭୋଜରାଜ ବରିହା) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭନପୁର ପଞ୍ଚାୟ ନିକଟସ୍ତ ଗାଁ ଭୁର୍ସିବାଞ୍ଜି।୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଜନ ବସତି ଛୋଟ ଗାଁ ଟି ଏହି ଗାଁ କୁ ଯିବା ପାଇଁ ନା ଅଛି ରାସ୍ତା ନା ଅଛ ଯିବା ପାଇଁ ସାଧନା।ଗାଁ ର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଥିବା ନାଲା ଟି ହିଁ ବର୍ଷା ଦିନେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅଚଳାବସ୍ଥା ପରିଣତ କରିଦିଏ।ଦୀର୍ଘ ୧୦ବର୍ଷ ହେବ ଗାଁ କୁ ସଂଯୋଗ ହେବାକୁ ଥିବା ବ୍ରିଜ ଟି ଏ ତିଆରି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତିନୋଟି ପିଲାର ରେ ସୀମିତ ହୋଇ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥା ରେ ପଡ଼ିରହିଛି ପୋଲ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ।ସ୍ଵାଧୀନତା ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ବି ଗାଁ କୁ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଟିଏ ମିଳିନଥିବା ବେଳେ ଛୁଆପିଲା ମାନ ରାତ୍ରି ସମୟରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଡିବିରି ଆଲୁଅ ଏକମାତ୍ର ସାହା।ଶିକ୍ଷା ଅଧିପତନ ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁସାଙ୍ଗୀତ ବୀୟବସ୍ଥା ନ ଥିବା ବେଳେ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର କୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼େ ୦୩କି:ମି ତୁର୍ଲା ଗ୍ରାମ କୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଶିକ୍ଷା ପରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଖରା ଦିନେ ପିଇ ବାକୁ ନିକଟସ୍ଥ ସୁଖନାଲ ରୁ ବାଲିଛୁଆ ଖୋଜି ପାନୀୟ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି ନାଳକୁଆ ରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ନଲ କୂଅ ପିଇବା ଯୋଗ୍ୟ।ଏହି ଗାଁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ଵସ୍ଥ, ଗମନାଗମନ ଏହିସବୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ରୁ ବଞ୍ଚିତ।ଏଠାକାର ଜନସାଧାରଣ ଲୋକ ଅନେକ ସମସ୍ୟା କୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଜନଶୁଣାଣୀ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବି. ଡି.ଓ ସାଧାରଣ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେମଧିୟ ପ୍ରତିଶୃତି ଛଡ଼ା ଆଉକିଛି ମିଲି ନାହିଁ ।ଅତି ଦୁଃଖ ରେ କହନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ସାଧାରଣ-ପିତାମ୍ବର ବରିହା, ଟିକେଶ୍ବର ବରିହା, ଶିବ ବରିହା ,ମନୋଜ ବରିହା,ରାମେଶ୍ୱର ବରିହା, ଜଗନ୍ନାଥ ମେହେର, ଖଗେଶ୍ବର ବରିହା, କୃଷ୍ଣ ମେହେର,ରାମ ମେହେର,ଆମର ବାଗ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ବରିହା, ମହେଶ୍ୱର ବରିହା ଇତ୍ୟାଦି।

Comments are closed.