Related Contents

ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ୍ ର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହା ଆଡମ୍ବର ସହ ପାଳିତ-ସହର ଉତ୍ସବ ମୁଖର

ପଦ୍ମପୁର(ପ୍ରଭାତ ମିଶ୍ର): ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ବହୁ ପୁରାତନ ରୁ ରହି ଆସିଥିବା ଆଖୁଶିଙ୍ଘର ଶ୍ରୀ ରାମ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ ମହା ଆଡମ୍ବର ସହକାରେ ୫ଦିନ ବ୍ୟାପି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି | ଏଠି ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆଖୁ ସିଂ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିରରୁ ସୁସଜ୍ଜିତ ପାଲିଙ୍କିରେ ପ୍ରଭୁ ରାମ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ , ଜାନକୀ ଙ୍କ ଚାଲନ୍ତି ପ୍ରତିମାଙ୍କୁ ବସାଇ ଭଜନ କୀର୍ତନ ମାଧ୍ୟମରେ ସହର ପରିକ୍ରମ କରାଇଥିଲେ | ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଠାକୁର ଓ ଯାତ୍ରାକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ସମୟରେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ପୌରାହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ ପର୍ଶୁରାମ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ବାତୁ ମହାପାତ୍ର | ଏହା ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିତିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି | ଏହି ଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ପୌରାଣିକ ନୃତ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚଷାନିମଖଣ୍ଡି ପେଣ୍ଠ ଗ୍ରାମର ପୌରାଣିକ ନାଟକ ରାମାୟଣର ନିର୍ଦେଶକ ମୋନରଞ୍ଜନ କର, ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ବୁଲୁ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ରାମାୟଣ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଠିକ ସେହିଭଳି ଗୁଡିଏ ବନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ଜିରାଗ୍ରାମରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ଓ ରାମ ଜନ୍ମ ମହୋତ୍ସବ ଧୁମ ଧାମ ରେ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା |

Comments are closed.