ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ” – ବାଲିଗୁଡାରେ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଠପ

ରିପୋର୍ଟ: ବିଭୁତି ଲହରିଆ //
ବାଲିଗୁଡା (୨୨/୦୩): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆହ୍ୱାନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଦେଶବ୍ୟାପି ଜନସାଧାରଣ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ନିଜେ ନିଜକୁ ଘର ଭିତରେ ବନ୍ଦୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରକ୍ଷିରେ ବାଲିଗୁଡା ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଦୋକାନ ବଜାର,ଗାଡି ମୋଟର ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଏହି ଜନତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ରାତି ୯ଟା ଯାଏଁ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ୧୪ଘଣ୍ଟା ସମୟରେ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ରଖି ଘରେ ରହିବାକୁ ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ବାଲିଗୁଡାବାସୀ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ଅଭୁତପୂର୍ବ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାନର ଓ ହୋର୍ଡି˚ ଲଗାଯାଇ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟବସାୟୀ, କର୍ମଚାରୀ ଓ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ତେଜରାତି ଦୋକାନରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମହଜୁଦ୍ ଅଛି । ତେଣୁ ଅଯଥା ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ କିଣାକିଣି ନ କରିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବଣିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ବାଲିଗୁଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ହାତଗଣତି ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବିଷୟ ମେଡିକାଲ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି l  ସେହିପରି ବାଲିଗୁଡା ଠାରୁ ଫୁଲବାଣୀ, ଭଞ୍ଜନଗର,ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭଳି ଆଦି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ସହ ଅନ୍ୟ ଟ୍ୟାକ୍ସି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ବାଲିଗୁଡା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ତତ୍ଵାଵଧାନରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି ।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାପାଳ ଡ. ବୃନ୍ଦା ଡି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନ ହେବା ପାଇଁ ତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ ଜାରୀ ରଖି ଛନ୍ତି l  ସେହିପରି ଜନଗହଳି ନ ହେବା ସହ ୧୪୪ ଧାରାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ପାଇଁ କନ୍ଧମାଳ ଏସ୍‌ପି ପ୍ରତୀକ ସିଂଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବାଲିଗୁଡା ଏସ୍‌ଡିପିଓ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ବାରିକ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚି ଜନଗହଳିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନ ହେବ ସେଥି ପାଇଁ ଧିରେ ଧିରେ ଲୋକେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି l ବାଲିଗୁଡାରେ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବା ସହିତ ଜନ ସାଧାରଣ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରହି ଏହି ଜନତା କରଫୁ କୁ ସହଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି | ବାଲିଗୁଡା, ବାରଖମା, ବାଟାଗୁଡା, ମହାସିଙ୍ଗ, ଲଣ୍ଡାଗାଁ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପଂଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ମଧ୍ୟ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବା ସହିତ ଲୋକେ ଘରୁ ନ ବାହାରି ଏହି ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା |

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.