ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଳକସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ଵ ଡାଲି ଦିବସ ପାଳିତ

ରିପୋର୍ଟ: ଭଗବାନ ମହାନ୍ତି //
ମୁରିବାହାଲ (୧୧/୦୨): ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ଡାଲି ଦିବସ କୃଷି ସୂଚନା ଓ ପରାମର୍ଶ କେନ୍ଦ୍ର(ଆତ୍ମା) କାର୍ଯାଲୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଆତ୍ମା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧନଞ୍ଜୟ ମହାନନ୍ଦ,ସାଂସଦ ପ୍ରତିନିଧି ଶ୍ରୀବତ୍ସ ବେହେରା, ଏଫଇଓ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାସ, ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ଼ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ବେହେରା,ଏଏଓ ଅମୃତ ଲୁଗୁନ, ସେଲସ ଏଓ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ମଲ୍ଲିକ, ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଏଓ ଗୌନ୍ତିଆ ରଣା, ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଏଓ, କୃଷି କର୍ମଚାରୀ, କୃଷକ ସାଥୀ, ତଥା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଅଗ୍ରଣୀ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଚାଷୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ଶ୍ରୀ ରଣା ବିଶ୍ୱ ଡାଲି ଦିବସ ଅବସରରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଟିପ୍ସ ଦେବା ସହିତ କିପରି ଅମଳରେ ଲାଭ ପାଇ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ନିଜେ ଆଉ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଚେତନତା କରିପାରିବେ ତଥା ନିଜର ସାର ତିଆରି କରି ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରିବାପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | ସରକାର ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବସିଡି ଅଛି ସମସ୍ତେ ଚାଷୀ ଏହି ସୁବିଧା ନେଇ ଚାଷ କରିବା ଦରକାର | ପ୍ରାଣୀଚିକତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଚପକା ରୋଗ ନିରାକରଣ ଏହି ରୋଗ ହେଲେ ଗାଈ କ୍ଷୀର ଦେବା କମେଇ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ବଳଦ ମାନେ ଭଲଭାବରେ ଓଜନ ଟାଣିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ ଓ ଏହି ପ୍ରକାର ରୋଗକୁ ସରକାର ମୂଳଉତ୍ପାଟନ ଏବଂ ନିରାକରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ସହିତ ବ୍ରୁସେଲା ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିରାକରଣ କରିବାପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ମୁରିବାହାଲରେ ୨୨ପଞ୍ଚାୟତ ଥିବାବେଳେ କୃଷି ଅଫିସ ନାହିଁ ଆତ୍ମା ଅଫିସରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଟ୍ରେନିଂ,ସଭା ସମିତି କରିବା ସହିତ ଗୋଡାଉନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ସେଥିପାଇଁ ଆତ୍ମା ଅଧକ୍ଷ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାପାଇଁ କହିଥିଲେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ମଲ୍ଲିକ (ଏ ଓ), କୁଞ୍ଜ କିଶୋର ଚନ୍ଦନ (ଏଓ )ଦାଶରଥି ବେହେରା (ଏ ଓ),ସରୋଜିନୀ ନାଏକ (ଏ ଓ)
ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ବେହେରା (ଏଟିଏମ) ଅଜୟକୁମାର ରଥ (ଏଟିଏମ) ପ୍ରମୁଖ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଚାଷୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ |

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.