ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ରିପୋର୍ଟ: ଅମୁଲ୍ୟ ନିସଙ୍କ ||
ରାୟଗଡା (୧୩/୦୧): ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ରାୟଗଡା ସହରର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ରାୟଗଡା ଶାଖା ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ହୋଟେଲ ତେଜସ୍ୱିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି | ଏଥିରେ ସହରର ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓକିଲ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଯୋଗ ଦେଇ ନିଜ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ |

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ବି ଜେ ପି ମେଡ଼ିଆ ସେଲର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ | ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ବିଷୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ମହାପାତ୍ର କହିଲେ ଯଦି ଦେଶର ବିଭାଜନ ଧାର୍ମିକ ଆଧାରରେ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତା ତାହାହେଲେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ୨୦୧୯ର ଅବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ି ନ ଥାନ୍ତା | ସେ ପୁଣି କହିଲେ କଂଗ୍ରେସର ନୀତିର କାରଣ ପାଇଁ ହିଁ ଦେଶର ବିଭାଜନ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ହୋଇଥିଲା | ୧୯୫୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯବହାର ଲାଲ ନେହେରୁ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ଲିଆକତ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଅଳ୍ପ ସଂକ୍ଷକ ମାନଂକୁ ସରକାର ସୁରକ୍ଷା ଦେଵା ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ଧର୍ମ ପାଳନ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ରହିବ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କଲା ନାହିଁ | ୧୯୪୭ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ ମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ଯାହା ୨୦୧୧ ରେ ମାତ୍ର ୩ .୭ ପ୍ରତିଶତ କୁ ଖସି ଆଶୀଥିଲା |

ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଧାର୍ମିକ ଆଧାରରେ ପ୍ରତାରିତ ହୋଇଥିବା ଅଳ୍ପ ସଂକ୍ଷକ ହିନ୍ଦୁ ବୌଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷ ଜୈନ ପାର୍ସୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମାନଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ୨୦୧୯ ଅଣାଯାଇଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସଫଳତାର ସହ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିଲ ପାସ କରି ନିଜର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାରୁ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବାମ ପନ୍ଥୀ ଦଳ କୁତ୍ସାରଟନା କରୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଥିଲେ | ଆଜିର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାୟଗଡା ବି ଜେପି ସଭାପତି ଶିବ ପଟ୍ଟନାୟକ, ପୂର୍ବତନ ବି ଜେ ପି ସଭାପତି ଶିବ ଉଲାକା, ଏସ ଟି ସେଲର କଳିରାମ ମାଝୀ, ବସନ୍ତ ଉଲାକା ରାୟଗଡା ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଅଧକ୍ଷ କୃପାସିନ୍ଧୁ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମଞ୍ଚାସିନ ରହିଥିଲେ | ବିଜେପି ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀ ମଇନା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ | ଶିବ କିଶୋର ପଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ|

Comments are closed.