ରାୟଗଡାରେ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀପୁଜା ମହାଆଡମ୍ବରରେ ପାଳିତ

ରିପୋର୍ଟ:ଗୋପୀନାଥ ଗୌଡ଼
ରାୟଗଡା(୦୫/୧୧): ରାୟଗଡା ସହରର ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ଠାରେ ଥିବା ମା କାଳୀଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ମଣ୍ଡପରେ ଗତ ଦୀପାବଳି ରାତ୍ରୀଠାରୁ ସୁଉଚ୍ଚ ତୋରଣ ଓ ସୁନ୍ଦର ସାଜସଜା ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ମା ଦକ୍ଷିଣକାଳୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା | ପାଇକପଡା ଠାରେ ପୂଜିତା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ଅଣାଯାଇ ରାୟଗଡା ଠାରେ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ପୂଜାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଦଶ ମହାବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପୂଜା ବାରଦିନ ଧରି ହେଉଥିବା ଏହି ପୂଜାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମହାବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ରାୟଗଡା ଫ୍ରେଣ୍ଡସ ୟୁଥ ଆସୋସିଏସନ ସହଯୋଗ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଏହି ପୂଜା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୭ତମ ବର୍ଷ ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବାବେଳେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏହିବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ଦୋକାନ ବଜାର ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡଳୀ ତରଫରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ମନୋରଞ୍ଜନ କରାଉଛି | ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ଓ ସଂଗୀତ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର “ମ୍ୟୁଜିକ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି” ର କୁନି କୁନି କଳାକାର ମାନେ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ମେଲୋଡି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ | କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ବନ୍ଦନାରୁ | ପରେ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭୋଜନ ଓ ସିନେମା ସଂଗୀତ ସହିତ ଆମ ପାରମ୍ପରିକ ସମ୍ବଲପୁରୀ ସଙ୍ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚିଉଠିଥିଲେ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକ |

ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆନନ୍ଦ ଉଠାଇଥିଲେ | କୁନି କୁନି କଣ୍ଠରୁ ନିର୍ଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଶ୍ରୁତିମଧୁର ଥିବା ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିକା ‘ମିସ ସୀମା’ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥାପନା ଶୈଳୀ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରିଥିଲା | ସହରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରଟି ଲୁକ୍କାୟିତ ହୋଇ ରହିଯାଉଥିବା କୁନି ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବାର ଏକ ସଫଳ ପ୍ରୟାସ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ | “ମ୍ୟୁଜିକ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି” ର ପରିଚାଳକ ‘ଜୟନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ’ ଙ୍କ ଆପ୍ରାଣ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ରେ ଗତ ରାତିର ମେଲୋଡି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଟି ଦେଖଣାହାରୀ ଙ୍କ ମନମହିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ଶେଷ ସଙ୍ଗୀତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଗହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା |

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.