ବଲାଙ୍ଗୀରରେ କାଠ ମାଫିଆ ଗିରଫ, ଲକ୍ଷ୍ୟାଧିକ ଟଙ୍କାର କାଠ ଜବତ

ରିପୋର୍ଟ: ବିମଳେନ୍ଦୁ ସାହୁ
ଲୋଇସିଂହା(୦୫/୧୧): ବଲାଂଗୀର ବନ ବିଭାଗର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଆଜି ଲୋଇସିଂହରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଜବତ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମତେ, ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏକ ନମ୍ବର ବିହୀନ ପିକ ଅଫ ଭ୍ୟାନରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ବଲାଂଗୀର ସହରକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା ।

କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇ ବଲାଂଗୀର ବନବିଭାଗ ନିକଟସ୍ଥ ସଦେଇପାଲି ନିକଟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଭ୍ୟାନକୁ ଅଟକାଇ ଥିଲେ । ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଭ୍ୟାନରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଶାଳ, ନିମ୍ବ ଓ ଖଇର କାଠ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇ ବନବିଭାଗ ଭ୍ୟାନ ଟିକୁ ଜବତ କରିଥଲେ । ଜବତ କାଠର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୨୯.୬ ଘନଫୁଟ ହେବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ ଏହି କାଠ ଚୋରା ଚାଲାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଲୋଇସିଂହା ଅଂଚଳର ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ନାଗ ଓରଫ ବୁଲୁ, ପିକ ଅଫ ଭ୍ୟାନ ଡ୍ରାଇଭର ବସନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଏବଂ ନିଧି କର୍ମୀଙ୍କୁ ବନ ବିଭାଗ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାନଙ୍କ ଅଧିକ ପଚରା ଉଚୁରା କରିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବନ ବିଭାଗ ଏସିଏଫ ବାବାଜୀ ଚରଣ ରାଉଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ ବୁଲୁ ନାଗ ର ଲୋଇସିଂହା ଜଡ଼ାମୁଣ୍ଡା ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା । ସେଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୧.୩ ଘନଫୁଟ କାଠ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଏସିଏଫ ଶ୍ରୀ ରାଉଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ଢୋଲମହୁଲ-ପତ୍ରାପାଳି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା କାଠ ମାଫିଆ ବୁଲୁ ନଗର ଅସ୍ଥାୟୀ କରତ କଳ ଉପରେ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରି ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଜବତ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାତ କରି କାଠ ମାଫିଆ ବୁଲୁ ନାଗ ଅବାଧରେ ନିଜର କାରବାର ଚଳାଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ କିପରି ତାହା ବିଭାଗ ଜାଣିପାରି ନ ଥିଲା ତାହା ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଗିରଫ ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାକାଲି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.