ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବୀ ନେଇ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଆଗରେ ଧରଣା

ରିପୋର୍ଟ: ରାଜେଶ କୁମାର ଜେନା
ସୁନ୍ଦରଗଡ଼(୨୩/୧୦): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରର ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ ଭାରତ ଲିମିଟେଡ଼ରେ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବୀ ନେଇ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଆଗରେ ଧରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଦାବି ଗୁଡିକ ହେଲା ଦୀର୍ଘ ୩୨ବର୍ଷ ହେଲା ରବୀନ୍ଦ୍ର ସିଂ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ କାମ କରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ସେବା ନିବୃତ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ଜନ ଶୁଣାଣି ବେଳେ କମ୍ପାନି କତ୍ତୃପକ୍ଷ ୭୫% ସ୍ଥାନୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ କହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ବନ୍ଦ କରାଯାଉ । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାକୁ ପୁନଃବିଚାର କରଯାଉ । ୩ବର୍ଷରେ ଥରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି କରଯାଉ। ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୪ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ । ବୋନସ ଠିକ ଭାବରେ ଦିଆଯାଉ । ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୫ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ବ୍ୟବସ୍ତା କରଯାଉ । ଏ ସବୁ ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆଜି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରର ପୂର୍ବତନ ବିଧ୍ୟାୟକ ତଥା ବର୍ତମାନ ବିଜେଡ଼ିର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ମଙ୍ଗଳା କିଷାନ, ବରିଷ୍ଟ ନେତା ଆନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି, ଜିତୁ ଦାସ, ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ସୁଶ୍ରୀତା ପାଇକରାୟ, ଟାଉନ ସଭାପତି ଅମରେଶ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ କର୍ମଚାରୀ ସଙ୍ଘ ସହ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ । କମ୍ପାନୀ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇକହିଛନ୍ତି ଯେ ଶାନ୍ତିର ସହ ଯଦି ଏହିସବୁ ଦାବୀର ସମାଧାନ କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସଙ୍ଘ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

Comments are closed.