Related Contents

ସରକାର ଦେଉଛନ୍ତି ବିକାଶର ନାରା ହେଲେ ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳକୁ ଭେଦି ପାରିନି ବିକାଶର ଚିତ୍ର

ରିପୋର୍ଟ: ଡିଙ୍ଗର କିଶୋର ସାହୁ
ମ.ରାମପୁର(୦୯/୧୦): ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ର ରହିଛି ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଭଳି ଅନେକ ଯୋଜନା, ହେଲେ ଏଭଳି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଣି ଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ଏଭଳି ଅନେକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଶିକ୍ଷା, ସଡକ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ପାନୀୟ ଜଳ ଭଳି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସାତସପନ |

ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାଦାଡ଼ି ଗାଁ ରୁ । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ପାହାଡ ପର୍ବତ ଘେରା ଆଦିବାସୀ ଅଧିଷ୍ଠିତ ଗଦାଡି ଗାଁ । ଗାଁ ରେ ରୁହନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କିନ୍ତୁ ବିକାଶର ସୂର୍ଯ୍ୟ ସତେ ଯେମିତି ଉଦୟ ହୋଇନି ଏ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଁ କୁ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ପକ୍କା ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ । ଫଳରେ ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଅନେକ ନଇଁ ନାଳ ପାର ହୋଇ ଆବୁଡା ଖାବୁଡା ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡେ | ଆଉ ସେତିକିରେ ଯଦି ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରାପ୍ତି ହଉ କି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଙ୍କ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ହଉ ଡାକ୍ତରଖାନା ପହଂଚିବା ଯୁଦ୍ଧରୁ ବିଜୟ ପାଇବା ସହ ସମାନ | ପିଇବା ପାଣି ବୁନ୍ଦାଏ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଡହଳ ବିକଳ ହେଇ ନାଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ବେଳେ, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କଥା ପଚାରେ କିଏ ? ଗାଁରେ ସ୍କୁଲ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ବିପଦ ସଂକୁକ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ ନାଳ ପାର ହୋଇ ପାଠ ପଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ତାହା ପୁଣି ଘନ ଜଙ୍ଗଲ ଭରା ରାସ୍ତାରେ | ତେବେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୁହାରୀ କଲେ ମଧ୍ୟ ଫଳ ଶୂନ |

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.