Related Contents

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରଘୁନାଥ ଗୌଡ଼, ପ୍ରଶାସନ ବି ଚୁପ

ରିପୋର୍ଟ: ତ୍ରିନାଥ ଧୁରୁଆ
ଝରିଗାଁ(୨୬/ ୦୯/୨୦୧୯): ଗରୀବଙ୍କ ପାଇଁ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଓଲି ଦିମୁଠା ଖାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହିସବୁ ଯୋଜନା କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ । ଆଜିବି ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ବାସଗୃହଟିଏ ଗରୀବ ଅସହାୟଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିପାରୁନାହିଁ |

ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଦାୟୀତ୍ୱହୀନତା ତଥା ସର୍ଭେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଗରିବ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍ ପଡୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା କୁଡିଆରେ ଅନେକ ଜୀବନ ବିତୁଛି । ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ୍ ଚଚା ପଞ୍ଚାୟତର ଥାଟାବେଡ଼ ଠାରେ | ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା, ପଲିଥିନ୍ ଘୋଡା କୁଡିଆରେ ରୁହନ୍ତି ଥାଟବେଡ଼ ଗାଁର ରଘୁନାଥ ଗୌଡ଼ । ମା ବାପା ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏକାହିଁ ରୁହନ୍ତି ରଘୁନାଥ । ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଗତ ଦଶବର୍ଷ ତଳେ ବର୍ଷାରେ ରଘୁନାଥଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ ନ ଥିବାରୁ ଘର ଖଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସାହସ ଯୁଟାଇ ପାରିନାହାନ୍ତି ରଘୁନାଥ କିମ୍ବା ସେଦିନଠୁ ଆଜିଯାଏ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ମିଲିନାହିଁ । ଏବେ ଘରର ଅବସ୍ଥା ନ କହିବା ଭଲ । ବର୍ଷା ହେଲେ ଘର ଭିତରେ ପାଣି ପଚ ପଚ ହୋଇଯାଏ ଯାହାକି ରଘୁନାଥ ଅନ୍ୟର ଘରବାରଣ୍ଡାରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ରଘୁନାଥର ଭାଗ୍ୟରେ ରାସନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ଯାହାକି ଦିନକୁ ଦି’ ଓଳି ଦି’ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛି | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜମି ବାଡ଼ିରେ କୁଳି କାମ କରି ଯାହା ରାଜଗାର ହୁଏ ସେଥିରେ ସେ ନିଜ ପେଟ ପୋଶିଥାନ୍ତି । ବେଳେ ବେଳେ କାମ ନ ମିଳିଲେ ଭକ ଉପାସରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି ରଘୁନାଥ । ଏନେଇ ଝରିଗାଁ ଅତିରିକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ବାହାଦୁର ସିଂ ଧୁରୁଆଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଏସିସି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପି ଡବ୍ଲୁ ଏଲ ତାଲିକାରେ ଘର ପାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.