ଅର୍ଧହାରରେ ମା ପୁଅ, ପ୍ରଶାସନ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା

ରିପୋର୍ଟ: ବିମଳେନ୍ଦୁ ସାହୁ
ଲୋଇସିଂହା(୦୮/୦୯): ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପରବାହାଲ ଗ୍ରାମର ଲାଲଜି ବିଶ୍ୱାଳ(୪୦) । ଗତ ୬ ବର୍ଷ ତଳେ ବାପା ହାଡୁ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଅବିବାହିତ ଲାଲଜି ମା ସଖି ବିଶ୍ୱାଳ(୮୦)ଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ କୁଡ଼ିଆ ଘରେ ରହନ୍ତି । ମଜୁରୀ କରି ଲାଲଜି ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଘରେ ମା ରନ୍ଧାବଢା କାମ କରିଥାନ୍ତି । ଯେନ ତେନ ପ୍ରକାରେ ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ ଉଭୟ ମା ପୁଅ ଚଳି ଯାଉଥିଲେ ।

ତେବେ ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଲାଲଜୀଙ୍କ ଝାଟି ମାଟି କୁଡ଼ିଆ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢିଯାଇଛି । ମାଙ୍କୁ ଛାଡି ଲାଲଜି କାମକୁ ଯାଇପାରୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ଗତ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ତାଙ୍କ ଘରେ ଚୁଲି ଜଳି ନ ଥିଲା । ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୩ ଟାରେ ସଖି ରୋଷେଇ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଭୟ ମା ପୁଅଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଗ୍ରାମର ଜନୈକ ୱାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ସହିତ ଏ ବାବଦରେ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଜଣାଯିବ ବୋଲି କହି ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଲାଲଜି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଆଶ୍ୱାସନା ଓ ସମବେଦନା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି ମିଳି ନ ଥିବା ବିଧବା ସଖି କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ତିନିଦିନ ହେଲା ସେ ଓ ତାଙ୍କ ଅବିବାହିତ ପୁଅ ଯେଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ତାହା କିଭଳି ଆସୁନାହିଁ ବୋଲି ସଖି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଉକ୍ତ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ପରିବାରକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସକାଶେ ଗ୍ରାମର ଆନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ, ଯୁବରାଜ ବିଶ୍ୱାଳ, ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରମୁଖ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.