ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବିଚିତ୍ର ନୀତି, ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ସ୍କୁଲ

ରିପୋର୍ଟ: ତ୍ରିନାଥ ଧୁରୁଆ
ଝରୀଗାଁ(୧୮/୦୮): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବିଚିତ୍ର ନୀତି, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଅନ୍ଧକାର କରି ଗଢୁଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ, ବ୍ୟାପକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ, ପ୍ରଶାସନର ନଜର ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ହେଲେ ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ |

ଏହାର ଏକ ଜ୍ଵଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋଟିଛାପର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ସରକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ରହିଅଛି, ମାତ୍ର ଦୁଇଗୋଟି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ, ବର୍ଷା ସମୟରେ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ଛାତରୁ ଗଳୁଛି ପାଣି, ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ କ୍ଲାସ ରୂମରେ ଠିକ ଭାବରେ ବସି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି, ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ବାରାଣ୍ଡାରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି, ଦୁଇଗୋଟି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି | ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସର୍ବ ମୋଟ ୩୪ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୈଚାଳୟର ଅଭାବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତାହା କୈାଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସୁନାହିଁ, ପାଣିୟ ଜଳର କୈାଣସି ସୁବନ୍ଦୋବସ୍ତ ନାହିଁ | ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ହେଲେ ଏହି ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମିଳିତ ଭାବରେ ଚଳାଇଛନ୍ତି ମନୋମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ | ଏହି ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ମାନେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଷ୍ଟକରି ଗଢୁଛନ୍ତି ନିଜର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୈାଣସି ନୀତି ନିୟମ ନାହିଁ ବା କୋୖଣସି ଅଫିସରଙ୍କୁ ଖାତିର ନାହିଁ, ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି, ନାମ ରିତାରାଣି ମହାନ୍ତି । ଏହି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜଣକ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯୋଗଦାନ କରିବା ପରେ ୩୬୫ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଡିଉଟି କରିନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷ ସାରା ସରକାରୀ ଖାତାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସ୍ବାକ୍ଷର ସମାନ ରହିଅଛି, ଏହି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜଣକ ୫ କିମ୍ବା ୭/୧୦ ଅଥବା ୧୫ ଦିନରେ ଥରେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇ ବିଗତ ଦିନର ସମସ୍ତ ସ୍ବାକ୍ଷର ଏକ ସହିତ କରନ୍ତି ନଚେତ ନିକଟସ୍ଥ ବଇଶୀବନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକତା ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ସୂୟାଇ, ବିଗତ ଦିନର ସମସ୍ତ ସ୍ଵାକ୍ଷର ନିଜେ କରନ୍ତି । ଏହି ବେନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କେହି ହେଲେ ଦେଖିବାକୁ କିମ୍ବା ଶୁଣିବାକୁ କୋୖଣସି ଅଧିକାରୀ ନ ଥିଲା ବୋଲି ମନେ ହେଉଛି । ଏହି ବାସ୍ତବ କଥାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସୁବ୍ରତ କୁମାର ଭତରା ।

Comments are closed.