ସାତ ଦିନ ପରେ ଫେରିଲା ମଧୁଙ୍କ ଶବ, ଦାଦନ ମୃତ ଘଟଣା

ରିପୋର୍ଟ: କପିଳେନ୍ଦ୍ରଦେବ ସାମନ୍ତରାୟ
ଲମତାପୁଟ(୧୨/୦୮/୧୯): ସାତ ଦିନ ଲାଗିଗଲା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ମଧୁଙ୍କ ଶବ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ । ଏମିତି ଘଟଣା ଘଟି ଥିଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଲାହଞ୍ଜର ର ପଞ୍ଚାୟତ ର ଜଲାହଞ୍ଜର ଗ୍ରାମରେ । ଆଜକୁ ଆଠବର୍ଷ ହେଲା ଜଲାହଞ୍ଜର ଗ୍ରାମ ମଧୁ କ୍ରିସାନି ୨୫ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଆଶାରେ ସୁଦୁର କେରଳ ଯାଇ ସେଠାରେ ଏକ ସପୁରୀ ବଗିଚାରେ କାମ କରୁଥିଲେ। କାମ ସାରି ସୋଇଥିବା ସମୟରେ ଉକ୍ତ ଘର କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡି ପଡ଼ିଥିଲା।

ସେ କାନ୍ଥ ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ରହିଯାଇଥିଲେ।ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମଧୁଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗ ମାନେ ଉଦ୍ଧାର କରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଗତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସପୁରୀ ବଗିଚା ମାଲିକଙ୍କ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥଲେ ମଧୁଙ୍କ ଶବ ଗ୍ରାମକୁ ପଠାଇବାକୁ କିନ୍ତୁ କେରଳରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଯୋଗୁଁ ବିମାନ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ଟିକିଏ ସୁଧାର ଆସିବାରୁ ଆଜି ଶବକୁ ବିମାନ ଯୋଗେ ବିଶାଖାପାଟଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଠାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହଯୋଗରେ ଗାଁକୁ ଅଣାଯାଇଛି ଶବ। ମଧୁ ଜଣେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଶ୍ରମିକ ହୋଇ ଥିବା ହେତୁ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨ଲକ୍ଷ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯିବ। ମଧୁଙ୍କ ଶବ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି ଓ ଭିନ୍ନ କ୍ଷମ ସ୍ତ୍ରୀ ପୁଅ ଓ ଶଯ୍ୟାସାଇ ମାଁ ଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲକ ତରଫରୁ ଭତ୍ତା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏକ ମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି ପରିବାର । ସୁଖୁନି ପରିବାର ସମସ୍ତିଙ୍କ ଆଖିର ଲୁହ । ଜଳୁନି ଚୁଲି । ପାଟିକୁ ଯାଉନି ମୁଠାଏ ଦାନା । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ।

Comments are closed.