ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଦାବିରେ ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନର ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି, ତେବେ ସାମୁହିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନର ତରିକା ବଦଳିବା ଦରକାର-ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ

ରିପୋର୍ଟ: ବିମଳେନ୍ଦୁ ସାହୁ
ଲୋଇସିଂହା(୨୮/୦୭): ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ କରାଯିବା ଦାବିରେ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଆଇନଜୀବିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ବହୁବିଧ ହଇରାଣ ହରକତ ହେବା ସହିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଦାବିର ଯଥାର୍ଥତା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସାମୁହିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆନ୍ଦୋଳନର ତରିକା ବଦଳିବା ଦରକାର ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଏସ ପୂଜାହାରୀ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଲୋଇସିଂହାରେ ନବନିର୍ମିତ କୋର୍ଟର କୋଠାଘର ଉଦଘାଟନ ଅବସରରେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉପରୋକ୍ତ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ସି ଆର ଦାସ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଉଭୟ ବିଚାରପତି ଏଠାରେ ପହଂଚିବା ପରେ ଲୋଇସିଂହା ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି ରାଜକିଶୋର ମିଶ୍ର, ସମ୍ପାଦକ ରମାକାନ୍ତ ନାୟକ, ବଲାଂଗୀର ଜିଲାପାଳ ଅରିଂଦମ ଡାକୁଆ, ଏସପି କେ ଶିବା ସୁବ୍ରମଣି, ବଲାଂଗୀର ଜିଲା ଜଜ ସି ଆର ମହାପାତ୍ର, ଲୋଇସିଂହା ଜେଏମଏଫସି ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଉଭୟଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହିତ ପାଛୋଟି ନେଇଥିଲେ । ନୂତନ କୋର୍ଟ ବିଲ୍ଡିଂଗ ସମ୍ମୁଖରେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଦାସଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ ଅନର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପାରମ୍ପରିକ ପୂଜାପାଠ ପରେ ଉଭୟ ବିଚାରପତି ଫିତା କାଟି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ନୂତନ ଅଦାଲତ କୋଠାଘରର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ ତରଫରୁ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଲ୍ଡିଂଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୭ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ପରେ ବିଚାରପତି ଦ୍ବୟ ନବନିର୍ମିତ ବିଲ୍ଡିଂଗ ପରିସର ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ।

ଲୋଇସିଂହା ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସଭାଗୃହ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସମାରୋହରେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଦାସଙ୍କୁ ପୁଷ୍ପଗୁଛ ଦେଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ବଲାଙ୍ଗିରର ବରିଷ୍ଠ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ତଥା ନାଗରିକଙ୍କ ତରଫରୁ ବଲାଂଗୀର ଠାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଜଷ୍ଟିସ ଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ବୈଷ୍ଣବ ମିଶ୍ର, ବିଷ୍ଣୁପ୍ରସାଦ କେଡ଼ିଆ, ବିଜୟ ମିଶ୍ର, ଅମରେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଉମାକାନ୍ତ ସାହୁ, ରାମପ୍ରସାଦ ହୋତା, ଜୟରାମ ହୋତା ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଲୋଇସିଂହା ଠାରେ ଏକ ସେସନସ ସର୍କିଟ ଖୋଲାଯିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ସକାଶେ ସ୍ଥାନୀୟ ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ ଉଭୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ବିଚାରପତି ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନବନିର୍ମିତ ବିଲ୍ଡିଂଗ ସମ୍ମୁଖରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋଇସିଂହା କୋର୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରୀତିରାଣୀ ନାଗ, ନୋଟାରୀ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ପାତ୍ର, ବିଡ଼ିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖାଡ଼ିଆ, ସିଡିପିଓ ପ୍ରଜ୍ଞାରାଣୀ ବାରିକ, ସିଏଚସି ଇଂଚାର୍ଜ ଡା ସ୍ମିତାରାଣୀ ଶତପଥୀ, ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ରାଜକିଶୋର ନାୟକ, ଆଇଆସିସି ଲଳିତା ଲାକ୍ରା, ଏପିପି ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗଣ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ଲୋଇସିଂହା ଓକିଲ ସଂଘର ଅଶୋକ ସାହୁ, ସଞ୍ଜୟ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଶୁଭେନ୍ଦୁ ସାହୁ, ଶଶାଙ୍କ ଭୋଇ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଦିଲୀପ ବେହେରା, କ୍ଷେତ୍ରପାଳ ସାହୁ, ଗୌରୀଶଙ୍କର ସାହୁ, ରମେଶ ପଟ୍ଟନାୟକ, ପ୍ରବୀଣ ତ୍ରିପାଠୀ, ସୁମନ୍ତ ସାହୁ, ଅଜିତ କୁମାର ସାହୁ, ପ୍ରଦୀପ ତ୍ରିପାଠୀ,ସମ୍ପଦ ପୋଢ଼, କାନନ ସ୍ୱାଇଁ, ରଘୁମଣି ସେଟ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ବେହେରା, ସୁବ୍ରତ ନାୟକ, ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ପଟେଲ ପ୍ରମୂଖ ସହାୟତା କରିଥିବା ବେଳେ ଓକିଲ ସଂଘର ସମ୍ପାଦକ ରମାକାନ୍ତ ନାୟକ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

Comments are closed.