ଏନସିସି ୧୩(ଓଡିଶା) ବାଟାଲିଆୟନ ପକ୍ଷରୁ କାରଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ରିପୋର୍ଟ: ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରୀତିନିଧି ଏ.ସତୀଶ
ନବରଙ୍ଗପୁର(୨୬/୦୭): ନବରଙ୍ଗପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥିତ ପଡ଼ିଆ ଠାରେ ଏନ ସିସି ବାଟାଲିଆୟାନ ପକ୍ଷରୁ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ବୀର ସୈନିକଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ କାରଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ୧୯୯୯ ଜୁଲାଇ ୨୬ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ‘ ଅପରେସନ ବିଜୟ ‘ ସଫଳ ଭାବେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

ଉକ୍ତ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ୫୨୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସହିଦ ଯବାନ ମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏନସିସି ବାଟାଲିଆୟାନର କର୍ଣ୍ଣାଲ , ସୁବେଦାର ଓ ଏନସିସି ଛାତ୍ର ମାନେ ସହିଦ ମାନଙ୍କ ଫୋଟ ଚିତ୍ରରେ ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ , ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ପ୍ୟାରେଡ଼ କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏନସିସି କେଡ଼େଟ ଓ ଇଣ୍ଡିଆନ ଆର୍ମିର ୧୫ ଜଣ ଯବାନ ସହ ନବରଙ୍ଗପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସାହାସରେ ଲୋଡି ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଳି ଦେଇ ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ ବୋଲି ସୁବେଦାର ମେଜର ଏନ.ପି.ସିଂ ନିଜ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ । ପରେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦଶହରାପଦା ଛକରୁ ବାହାରି ସହର ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ପହଞ୍ଚି ଥିଲା ।

ଉକ୍ତ ବିଜୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଅଧୀନରେ ଏନସିସି ୧୩ ( ଓଡିଶା )ଇନଫ ବାଟାଲିୟନର କର୍ଣ୍ଣାଲ ଜି.ବି.ଏମ.କେ . ରାଓ , ସୁବେଦାର କେ.ଏମ. ଘୋଷ , ସୁବେଦାର ଏସ. ଶ୍ରୀନିବାସ , ବି.ଏନ.ଏମ ହରିଚାନ୍ଦ, ହଭେଲଦାର ଏସ.କେ ମଣ୍ଡଳ , କୃଷ୍ଣ ଦାସମ , ମହେନ୍ଦ୍ର , ବସିନ ସରେନ , ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ସହ ବହୁ କଲେଜ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

Comments are closed.