ଦଶବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହେବ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସରୁନି, ସରକାରୀ ଅର୍ଥକୁ ଆତ୍ମସାତ କରି ଶିକ୍ଷକ ଛୁ

ରିପୋର୍ଟ: ଜଗଦୀଶ ଦାସ
ରାଇକିଆ(୨୫/୦୭): ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ବିକାଶ ଲାଗି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଓ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ୍ ବଳରେ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ସହ ମାଗଣାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସାଇକେଲ ପୃଷ୍ଟିସାର ଖାଦ୍ୟ ଅଣ୍ଡା ବହିପତ୍ର ପୋଷାକ ସାଇକେଲ ଆଦି ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ନୀତି ଗ୍ରସ୍ତ ସରକାରୀ ବାବୁ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଯନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ଅସାଧୁ ମେଣ୍ଟ ଥିବାରୁ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ଦୂରର କଥା ବରଂ ଏହା ଯୋଜନ ଯୋଜନ ବାଟରେ ବାଲିଗୁଡା ଓ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଳକରେ ଏହାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଭିନ୍ନ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏ ବାବଦରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥକୁ ଆତ୍ମସାତ କରି ସହଜରେ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲକୁ ଶିକ୍ଷକ ବଦଳି ହୋଇ ପାର ହୋଇଯାଉଛି । ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଳକ ବୁଡାଗୁଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସିମେଲକିଆ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଜକୁ ଦଶବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହେବ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସରୁନି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରବି ନାରାୟଣ ନାୟକ ଶିକ୍ଷା କମିଟି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ କୌଶଳ କରି ଚୁକ୍ତି ପତ୍ର ଲେଖି ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ କହି ଛୁ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସଂପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ | ଆଜକୁ ଚାରି ମାସ ହେଲାଣି ସାରଙ୍କ ଦେଖାମିଳୁନି | ସେହିପରି ସୁକାଲଦା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହି ଭାଙ୍ଗି ରୁଜି ଗଲାଣି | ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅର୍ଥ ଚଳୁ କରି ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି ହେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି |

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଚଳୁ କରି ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି ହେବାରେ ଉପରସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହାତଥିବା କୁହାଯାଇଛି | ଏ ବାବଦରେ ଅଫିସର ମାନେ ଭଲ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି କୋମଳମତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ | ଅଫିସ୍ ଘରେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି ।

Comments are closed.