ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଚୁଆପାଣି ମେଣ୍ଟାଉଛି ଶୋଷ

ରିପୋର୍ଟ: ଜଗଦୀଶ ଦାସ
କନ୍ଧମାଳ(୨୫/୦୭): କନ୍ଧମାଳଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁ ରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ଫଳରେ ଲୋକେ ନଦୀ ନାଳ ଚୁଆ ପାଣି ଉପରେ ଭରସା କରି ଜୀବନ ସହିତ ଯୁଝୁଛନ୍ତି । ସରକାର ସମସ୍ତ ଗାଁକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଭିନ୍ନ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ବାଲିଗୁଡା ବ୍ଳକ ରେବିଙ୍ଗିଆ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କୁଟିଗୁଡା ଏବଂ ବୁଡାଗୁଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସିମେଲକିଆ ଗାଁର ଚିତ୍ର ବୟାନ କରୁଛି ଯେ ଗାଁ ଲୋକ କେତେ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ବହୁଦାବୀ ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ପରେ ସିମେଲକିଆ ଗାଁ ସ୍କୁଲରେ ଏକ ନଳକୂଅ ଖୋଳାଗଲା କିନ୍ତୁ ଅଶି ପରିବାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ନଳକୂଅ ପର୍ଯାପ୍ତ ନ ଥିବା ସ୍ଥଳେ ଲୋକ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚୁଆପାଣିକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।ବର୍ଷା ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଗୋଳିପାଣି ପିଇ ଗାଁରେ ହଇଜା ଡେଙ୍ଗୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ସେହିପରି ବାଲିଗୁଡା ବ୍ଳକର କୁଟିଗୁଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନଳକୂଅ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଚଳ ହୋଇଥବାରୁ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ରୋଷେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି | ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ବ୍ଳକ ପ୍ରଶାସନଙ୍କୁ ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି ଫଳ ଶୁନ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି ।

Comments are closed.