Related Contents

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦେଇ ମାଡ଼ ପିଟ ଓ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ, ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦାବି

ରିପୋର୍ଟ: ଭଗବାନ ମହାନ୍ତି/ନିମାଇଁ ବଘାର
ମୁରିବାହାଲ(୨୧/୦୭): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ହଳଦୀ ଗ୍ରାମର ଝିଅ ମୋହିନୀ ପାଣ୍ଡେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ରେ ପିଟା ପଡା ଗ୍ରାମର ଦେବରଚନ ଘିବେଲାଙ୍କୁ ପୁତ୍ର ଶିବ ଘିବେଲା ଙ୍କୁ ବୈଦିକ ରୀତି ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ |

ବାହାଘର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ମୋହିନୀଙ୍କୁ ଶାଶୂଘର ଲୋକେ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଆରମ୍ଭ କରି ୧୦ ଭରି ସୁନା, ନାଗଡ଼ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଏକ ମଟର ସାଇକେଲ ଯୌତୁକ ଆଣିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ | ଏ କଥାରେ ମୋହିନୀଙ୍କ ପରିବାର ରାଜି ନ ହେବାରୁ ମୋହିନୀ ଉପରେ ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରି ବାପା ଘରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ | ଏ ଘଟଣା ପରେ ମୋହିନୀଙ୍କ ଘର ତରଫରୁ ସମାଜ ବୈଠକ ଡକାଯାଇ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସମାଜକୁ ଜଣାଇବା ପରେ ପୁଅ ଘର ଲୋକେ ମୋହିନୀଙ୍କୁ ସଭା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଠାରେ ଘରକୁ ନେଇଯାଇ ବିନା ଯୌତୁକ ମାଗି ଭଲରେ ରଖିବେ ବୋଲି ଶପଥ ପାଠ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ହୋଇଥିଲା ତା ଉଲଟା | ଘରକୁ ଫେରାଇ ନେବା ପରେ ମୋହିନୀଙ୍କୁ ଆହୁରି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ମୋହିନୀ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ବାପା ଘରେ ଛାଡିଦେଇଚାଲିଯାଇଥିଲେ |

କିଛି ଦିନ ପରେ ମୋହିନୀ ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏକ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ବଶତଃ ପିଲାଟି ଚାରିଦିନ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏତେ ସବୁ ଘଟଣା ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁଅ ଘର ତରଫରୁ ନ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରାଯାଇଥିଲା ନ କେଇ ଆସି ତାର ଅବସ୍ଥା ବୁଝିଥିଲେ | ମୋହିନୀର ବାପା ବାସୁ ପାଣ୍ଡେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ନିରୀହ ଜମିହୀନ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଦିନ ମଜୁରିଆ ଅଟନ୍ତି | ଟଙ୍କା ନା ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜସ୍ୱ ଜମି ନ ଥିବାରୁ ସେ ଘର ମଧ୍ୟ କରିପାରିନାହାନ୍ତି | ଏପରି ସ୍ଥଳେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାଶ କେଶ ଲଢ଼ିବା ଟଙ୍କା ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ପର ନୁହେଁ ତେଣୁ ସେ ଟଙ୍କା ଝିଅ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

Comments are closed.