ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ମିଳିଛି ହେଲେ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ହେଉନି, ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ

ରାୟଗଡ଼ ଜ଼ିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି(ଅମୁଲ୍ୟ ନିଶଙ୍କ): ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେବାରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ବେକେ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲା ୨୦୦୬ଜଙ୍ଗଲ ଆଇନ ଅନୁଯାଇ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଏହି ଜ଼ିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଆସିଛି|

ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଗତ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନସ୍ତ ବିଜାପୁର ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲିଡିଙ୍ଗପଦର ଓ ଲମ୍ଭାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାସୀଙ୍କୁ ୧୨୨୯୧/୨୦୧୦, ୧୧୨୫୯/୨୦୧୦, ୧୧୧୨୬୩ /୨୦୧୯ ଏହିପରି ସର୍ବମୋଟ ୩୯ଜଣଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦିଆଯାଇଛି | ସେଥିରେ ମଳାଙ୍ଗବାଜୁ ମୋୖଜ଼ା ଓ ଗ୍ରାମ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଓ ସେହି ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଶିରୋନାମାରେ ଖାତା ନ ପ୍ଲଟ ନ ଓ କିସମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇନି | ଠିକ ସେହିପରି ନୂଆଗାଁ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଗତ ୨୦୧୫ସାଲରେ ଜଙ୍ଗଲ ଶିରୋନାମା ଏଫ ଆର ସି ନ ୨୧୬୮୫/୨୦୧୫, ୨୧୬୭୩/୨୦୧୫, ୨୧୬୯୦/୨୦୧୫ ଏହିପରି ୧୯ଜଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମୋୖଜ଼ା, ଗ୍ରାମର ନାମ ଖାତା ପ୍ଲଟ ନ ଉଲେଖ ଅଛି | ପୁନଶ୍ଚ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ୨୦୧୦ରେ ଯେତେବେଳେ ଲିଡିଙ୍ଗପଦର ବାସୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଶିରୋନାମା ଦିଆଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୧୨୭୪/୨୦୧୦ ଯାହାକି ବିନାମିନୀ କିନିହାଡାକା, ୧୧୨୮୯/୨୦୧୦ ନାହ ଦଶପ୍ରାସ୍କା, ୧୧୨୭୫/୨୦୧୦ଆୟୁବ କିନିହାଡାକାଙ୍କ ନାମରେ ଦିଆଯାଇଛି | ୨୦୧୦କୁ ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ୧୦ରୁ୧୨ ବର୍ଷ ଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦିଆଗଲା ବୋଲି ନୂଆଗାଁ ବାସି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି |

ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଲିଡିଙ୍ଗପଦର ଗ୍ରାମବାସି ୦୭.୦୬.୨୦୧୭ରେ ନୂଆଗାଁବାସୀଙ୍କ ଜମି ବିଜେପୁର ମୋୖଜ଼ାର ଖାତା ନ ୬୦, ୬୧ର ପ୍ଲଟ ନ ୪୯୬, ୫୧, ୫୨୦, ୫୨, ୫୪୩, ୫୨୧, ୫୭, ୫୨୨, ୬୦୫ ଓ ଖାତା ନ ୫୯/୩୦ ରୁ କାଜୁ ଗଛ ଫଳଗୁଡିକୁ ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ | ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ନୂଆଗାଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଥାନାରେ ଏକ କେସ ଦେଇଥିଲେ | ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଥାନା କେସ ନ ୮/୦୯.୦୬.୨୦୧୭ ଅନୁଯାଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି କାଜୁ ଚୋରି ଓ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିଥିବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ଼ ଧାରା ୨୯୪, ୩୨୩, ୪୪୭, ୫୦୬, ୩୦୭, ୩୪ ଅନୁଯାଇ ଦାଉଦୁ ଦାସପ୍ରାସକା ନିଡିଆ ଦାସପ୍ରାସ୍କା ଓ ମାଥୁ କିନିହାଡାକାକୁ ବିଷମକଟକ କୋର୍ଟକୁ ଚାଲାଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ମାନ୍ୟବର ଗୁଣୁପୁର ଅତିରିକ୍ତ କୋର୍ଟରୁ ସର୍ତ୍ତ ମୂଳକ ଜାମିନରେ ଆସିଥିଲେ ଓ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ନୂଆଗାଁ ବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚାଷ କରିଥିଲେ | ଏହି ବିଷୟ ନେଇ ନୂଆଗାଁବାସି ଉପଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ଅମ୍ରିତ ଋତୁରାଜଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ | ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ପାଇ ଉପଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ନୂଆଗାଁ ଓ ଲିଡିଙ୍ଗିପୋଦର ବିବାଦୀୟ ଜମିରୁ ଫସଲ କାଟି ତହସିଦାରଙ୍କ ଜିମାରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ | ତହସିଲଦାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ୍ରମେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଆର ଆଇ ଓ ପୋଲିସ ପ୍ରସାଶନ ବିବାଦୀୟ ଜମିରେ ପହଁଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଲିଡିଙ୍ଗିପଦର ଓ ଲମ୍ବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜମିରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଫସଲ କାଟି ନେଇଯାଇଥିଲେ ପୁନଶ୍ଚ ୨୦୧୮ମସିହାରେ ଲମ୍ବାରୁ ଓ ଲିଡିଙ୍ଗପୋଡାରବାସି ନୂଆଗାଁବାସିଙ୍କ କାଜୁ ଗଛରୁ ପୁଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାଜୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ ଜମି ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ | ଏହି ବିଷୟ ନେଇ ନୂଆଗାଁ ବସି ଉପଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ଉପଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ଉକ୍ତ ଜମିରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଥିଲେ | ଜମି ଚି଼ହ୍ନଟ ଘଟଣାରେ ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ନୂଆଗାଁବାସି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୦୯.୦୬.୨୦୧୭, ୦୪.୦୭.୨୦୧୭, ୧୨.୦୭.୨୦୧୭, ୧୭.୦୭.୨୦୧୭, ୦୮.୦୮.୨୦୧୭,୧୫.୦୯.୨୦୧୭, ୨୫.୦୯.୨୦୧୭, ଏହିପରି ବହୁବାର ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ପୋଲିସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧକ୍ଷଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମିଶିଥିଲେ ମଧ୍ୟ୍ୟ କେବଳ ଆଶ୍ୱାସନା ହିଁ ମିଳିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଘଟଣାରେ ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରିଲାନାହିଁ |

ଏଥିନେଇ ପୂର୍ବତନ ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ଗୁହା ପୂନମ ତାପସ କୁମାର ଘଟଣାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଘଟଣାରେ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିଲା ନାହଁ | ତହସିଲଦାର ଜମିରେ ଲାଲ ଜେଣ୍ଡା ପୋତି ଚାଲିଗଲେ କିନ୍ତୁ ଜମି ବିବାଦରେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚି଼ହ୍ନଟ କରି ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର ନ କରାଯାଏ ତାହାହେଲେ ଭବିଷ୍ୟତ ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳର ସୂତ୍ରପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି | ଏଥିରେ ସନ୍ଧେହ ନାହିଁ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତପାତ ପୂର୍ବରୁ ରାୟଗଡା ନୂତନ ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମର ବେହେରା ଓ ନୂତନ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜଗନାଥ ସାରକା ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଘଟଣାର ସମାଧାନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅଂଚଳବାସି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି |

Comments are closed.