Related Contents

ଗରିବ ଆଦିବାସି କୃଷକ ପରିବାରର ପୁଅ ଜଗନ୍ନାଥ ଆଜି ଓଡିଶାର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି ଉନୟନ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ

ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି (ଅମୁଲ୍ୟ ନିଶଙ୍କ): ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଂଚଳ ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝିଗିଡ଼ି ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ନିପଟ ମଫସଲ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ବାପା ପୁଙ୍ଗୁରି ସାରକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଚାଷୀ ଅଟନ୍ତି | ପିଲାଟି ଦିନରୁ ବହୁ କଷ୍ଟରେ କଟିଥିଲା |

ଗୋଟିଏ ପଟେ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ଚିନ୍ତା ଅନ୍ୟ ପଟେ ପାଠ ପଢି ମଣିଷ ହେବାର ଚିନ୍ତା ଜଗନାଥଙ୍କୁ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ପକାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଭାଙ୍ଗି ନ ପଡ଼ି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପଥରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଥିଲେ | ନିଜର ସ୍କୁଲ କଲେଜ ପାଠ ପଢ଼ାରୁ ଆସି ନିଜ ବାପାଙ୍କୁ ଚାଷ ଜମିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ | ଏପରି କି ବିଧାୟକ ହେବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ନିଜର ଚାଷ ଜମିକୁ ନ ଭୁଲି ଚାଷ କାମ କରୁଥିଲେ | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଦର୍ଶ ଯୁବ ବିଧାୟକ ପୁରସ୍କାର ଯାହାକି ଇଣ୍ଡିଆନ ସ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ତରଫରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ କାନବର ପାଲ ହରିଆନ ବିଧାନସଭା ର ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | କୃଷକ ଘରେ ଜନ୍ମିତ ପୁଅ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପଛରେ ରହିଥିଲା ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ମୟ ଜୀବନ | ପିଲାଟି ଦିନରୁ ତାଙ୍କରି ପ୍ରତିଭାର ଆଭାସ ମିଳିଥିଲା | ଅଭାବ ଅନାଟନରେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ସେ ପାଠ ପଢ଼ାରେ କେବେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅବହେଳା କରି ନ ଥିଲେ କଲେଜ ଜୀବନ ପରେ ଓକିଲାତି ପାସ କରି କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ବିଷମକଟକ କୋର୍ଟରେ ଆଇନଜୀବୀ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ | ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଥମେ ୧୯୯୭ରେ ଝିଗଡି ପଂଚାୟତ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପରେ ୨୦୦୨ ରେ ଝିଗିଡ଼ି ସରପଞ୍ଚ ୨୦୦୭ରେ ବିଷମକଟକ କ ଜୋନ ରୁ ଜ଼ିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରୂପେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ଜ଼ିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧକ୍ଷ ହୋଇଥିଲେ | ୨୦୦୯ରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟ ହୋଇଥିଲେ ତଥାପି ନିଜର ମନୋବଳକୁ ଟାଣ କରି ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରି ଚାଲିଥିଲେ |

ଯଦ୍ୱାରା ୨୦୧୪ରେ ୨୯ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ୍ଵ ଭୋଟ ଓ ୨୦୧୯ନିର୍ବାଚନରେ ୧୪ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ୍ଵ ଭୋଟରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତି ତଥା ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦାୟିତ୍ୱ ରୂପେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ଶପଥ ପରେ ତାଙ୍କରି ସହିତ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି | ମୋ ପ୍ରତି ଜନସାଧାରଣ ଆଶା ବିଶ୍ୱାସ ରଖି ନିର୍ବାଚିତ କରିଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ସେବା କରିବା ମୋର ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପୁଣି ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଜ଼ିଲ୍ଲାର ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗର ସ୍କୁଲରେ କିପରି ସୁଧାର ଆସିବ ଆଦିବାସୀ ପିଲାମାନେ କିପରି ଉପକୃତ ହେବେ ତାହା ମୋର ପ୍ରାଥମିକ ପଦକ୍ଷେପ ରହିବ | ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇବା ପରେ ଜ଼ିଲ୍ଲା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଶିକ୍ଷକ ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ବେହେରା ଓ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ ଗୌଡ଼ ଶ୍ରୀ ସାରକାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଓ ତାହା ସାଙ୍ଗେ କହିଛନ୍ତି ସେ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତେଣୁ ଆମ ଜ଼ିଲ୍ଲାର ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ସ୍କୁଲରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତି ଆଣିବେ ବୋଲି ଆମରି ଆଶା | ଦଳ ମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଶ୍ରୀ ସାରକାଙ୍କୁ ଜ଼ିଲ୍ଲାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି |

Comments are closed.