Related Contents

ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ହଇରାଣ ସତ୍ୟମଗୁଡା ବାସିନ୍ଦା

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି(ଅସୀମ ବିଶ୍ୱାସ): ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁବା ପାଇଁ ଅଂଶୁଘାତର ଶିକାର ନ ହେବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଓ ପରିବାରକୁ କିପରି ଗରମ କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବ ତା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ପିଇବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ମହକୁମା ଠାରେ ସ୍ଥିତ ୮ନଂ ୱାଡ଼ (ସତ୍ୟମଗୁଡା) ଯେଉଁଠି ଲୋକେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେଉଥିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଲୌହ ଯୁକ୍ତ ଜଳ ପିଇ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କଲୋନୀରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୨ଟି ନଳକୂପର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ତା ମଧ୍ୟରୁ ପୁଣି ଗୋଟିକର ଜଳ ଏତେ ଲୌହ ଯୁକ୍ତ ଯେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁ । ଗୋଟିଏ ନଳକୂପରୁ ପାଣି ବାହାରୁଥିବାବେଳେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଛିଡ଼ା ହୋଇ ପାଣି ନେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏ ନେଇ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା, କିନ୍ତୁ ସମାଧାନ କିଛି ହୋଇ ପାରିଲାନାହିଁ । ଅପର ପାର୍ଶ୍ଵରେ ପୁଣି ପାଇପି ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଣି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟମଗୁଡା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରଖାଯାଇଛି ।

ପାଣି ପାଇଁ ଏଣେତେଣେ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି ସତ୍ୟମଗୁଡା ବାସିନ୍ଦା । ତେବେ କଣ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପର ପାଣି ଏହି ୨୦୦ ପରିବାରକୁ ଖରାରୁ ବଞ୍ଚେଇ ପାରିବ ତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଯଦି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ତେବେ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ କେତେ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ | ସତ୍ୟମଗୁଡା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଏହି ପାନୀୟ ଜଳର ସମାଧାନ ଅତି ଶୀଘ୍ର ନ କଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବେ ବୋଲି ସତ୍ୟମଗୁଡା ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.