Related Contents

ମାଲକାନଗିରିରେ ହାଇ ଭୋଲ୍ଟେଜ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି(ଅସୀମ ବିଶ୍ୱାସ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଏମ୍ ଭି ୧୬ ଗ୍ରାମର ଅଭିଳାଷ ବୈଦ୍ୟ ନାମକ ଯୁବକ ନିଜ ଘରଛାତ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭ଟା ସମୟରେ ମାଲକାନଗିରି ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ(DHH)କୁ ନେଇ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସକାଳ ୭ଟା ରୁ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୧:୩୦ମିନିଟ ଯାଏ କୌଣସି ଡାକ୍ତର ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ମିଳିନଥିଲା |

ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ବହୁ କାକୁତି ମିନତି ପରେ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ଆସି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖି ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାତ ମହଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ କେବଳ ମାତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର,ଏମିତି ଅନେକ ଥର ହଇରାଣ ହରକତ ହେବାର ନଜିର ରହିଛି | ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସାଲୟରେ ନା ଡାକ୍ତର ନା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ରୋଗୀ ପ୍ରତି ସେତେଟା ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିବା ମନେହେଉଛି | ଏତିକି ରେ ଜୈନିକ ପରିବାରର ଦୁଃଖ ସରିନଥିଲା, ମାଲକାନଗିରି ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ମନମୁଖୀ ଓ ଅବହେଳିତ କାମ ଯୋଗୁଁ ଏମ୍.ଭି-୧୬ନଂ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଅଭିଳାଷ ବୈଦ୍ୟଙ୍କ ଘର ଉପରୁ ହାଇ ଭୋଳଟେଜ଼ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ନିଆଯାଇଛି ତାହାର ପ୍ରତିକାର ସ୍ୱରୂପ ଅଭିଳାଷ ବୈଦ୍ୟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଦରଖାସ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଭାଗ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହାନ୍ତି । ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଉପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉକ୍ତ ୧୧କେଭି ଲାଇନ କୁ ବାଇପାସ କରିବାପାଇଁ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ହେଲେ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବୈଦ୍ୟ ପରିବାର ଗରିବ ହୋଇଥିବାରୁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ |

ଯାହା ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଗରିବ ବିପିଏଲ ପରିବାର ସରକାରୀ ଯୋଜନା ରେ ଆବାସ ଘର ପାଇଁ ଘରତୋଳି ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଘରର ଛାତ ଉପରୁ ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ ତାର | ପାଦେ ପାଦେ ବିପଦ ପୁଣି କାଳ ବୈଶାଖୀର ଭୟ ତାର ଛିଣ୍ଡି ଘର ଉପରେ ପଡିପାରେ | ବିଧିର ବିଧାନ ଅଲଗା ହେଲା ଘର ଛାତ ଉପରକୁ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଅଭିଳାଷ ବୈଦ୍ୟ ଘରେ ପୁଅ ବୋହୁ ନାତି ନାତୁଣୀ ଆଗକୁ ଯେମିତି ଏହି ଘାଟଣା ଆଉ ନ ହେଉ ତାହା ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନଙ୍କୁ ଏହା ବାବଦରେ ଅଭିଯୋଗ ଜଣାଇବା ସହ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଅଭିଳାଷଙ୍କ ପରିବାର |

Comments are closed.