ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଶୌଚାଳୟ କାମର ଜାଲ ବିଲ, ଠିକାଦାର ମାଲାମାଲ, ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ

ଚନ୍ଦ୍ରପୁର (କୈଳାସ ମାଳବିଶୋୟୀ): ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଠାରେ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ବିଲ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି | ଏହି କାମ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ନାମରେ ତିଆରି ହେଉଛି |

ଗୋଟିଏ ଶୌଚାଳୟ ଘରକାମ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାଲେଖାଏ ଆସିଥାଏ | ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଠିକାଦାର ଗତ ଖୋଲଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘର ସାରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବା କଥା ହେଲେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ରେ ପୁରା ଓଲଟା | ଯାହା ଘର ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ତିଆରି ହେବ ସେହି ଘର ଲୋକ ଗତ ଖୋଲି ବେ ଏବଂ କାମ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଠିକାଦାର କହୁଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ନେଇ ଆରଡ଼ବ୍ଳ୍ୟୁଏସଏସ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କଲାବେଳେ ସେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ କିଛି ମିଳିନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି | ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ ଖଣ୍ଡେସିଗ୍ରାମ ରେ ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୮କିମି ଦୂର ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଂଚଳ ସେ ଗାଁ ରେ ନା ଅଛି ଭଲ ରାସ୍ତା ନା ଅଛି ମୁନ୍ଦାଏ ପିଇବା ପାଣି |

ଏପରି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୨୮ପରିବାର ବସବାସ କରନ୍ତି | ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକ୍ରେ ଏଭଳି କାମ ନିତିଦିନିଆ ହୋଇଯାଇଛି | ବଳକା କାମ ପରେ କରିବୁ ବୋଲି ସମସ୍ତ ପରିବାର ଠାରୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ମାଡି ଆଣିଛନ୍ତି ଠିକାଦାର ମହାଶୟ, ହେଲେ କୌଣସି ଶୌଚାଳୟ କାମ ଠିକ ଭାବରେ ନ କରି ଭାଙ୍ଗି ଯିବା ନନ୍ଦ ପକାଇ ଦେଇ ଥିବା ଖଣ୍ଡେସିଗ୍ରାମବାସି ରାଧା କଦରକା, ଆରିସା, ଚନ୍ଦ୍ର ପାଗୁଡା,ନାଟିସ, ପବିତ୍ର, ଓ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ବୃନ୍ଦ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

Comments are closed.