Related Contents

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ କମ୍ରାନ୍‌ ଓରଫ ଗାଜି ରଶିଦ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ନିହତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ୨୪): ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ତଥା ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଟପ୍‌ କମାଣ୍ଡର କମ୍ରାନ୍‌ ଓରଫ ଗାଜି ରଶିଦ ଆଜି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ନିହତ ହୋଇଛି ।

ପୁଲୱାମା ହମ୍‌ଲା ସ୍ଥଳରୁ ୧୦ କିମି ଦୂର ପିଙ୍ଗଲାନାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ କମରାନ ସହ ଆଉ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ପରେ ହିଁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି। କମ୍ରାନ୍‌ ହେଉଛି ଜୈଶର ଟପ୍‌ ଲିଡର୍ ଓ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାସୁଦ ଆଝାରର ଖାସ୍‌ ଲୋକ। ସେହିପରି ଅନ୍ୟତମ ନିହତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ହେଉଛି କମ୍ରାନ୍‌ର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ । କମ୍ରାନ୍‌ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ ନାଗରିକ। କମ୍ରାନର ଇସାରାରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଦାର ହିଁ ଗୁରୁବାର ସିଆରପିଏଫ୍‌ କନଭୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।

ଏଥିରେ ୪୦ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ହମ୍‌ଲା ପାଇଁ କମ୍ରାନ୍‌ ହିଁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । ଆରଡିଏକ୍ସ ସହ କେଉଁ ସମୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ, ତା’ର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଯୋଜନା କମ୍ରାନ୍‌ ହିଁ କରିଥିଲା । ସେ ୨୦୧୮ରେ ୩ ଜଣ ଅନ୍ୟ ପାକ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଭାରତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ହିଁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ କମ୍ରାନ୍‌କୁ ଖୋଜୁଥିଲେ । ଗତକାଲି କମ୍ରାନ୍‌ ଓ ତା’ର ସହଯୋଗୀ ପିଙ୍ଗଲାନର ଏକ କୋଠାଘରେ ଲୁଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ୫୫ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ, ପୁଲିସ ଓ ସିଆରପିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ‘ଅପରେଶନ କମ୍ରାନ୍‌’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ୧୨ ଘଣ୍ଟାର ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୪ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ କମ୍ରାନ୍‌ ଲୁଚିଥିବା ଘରକୁ ଉଡ଼ାଇ ଦେବା ପରେ ତା’ର ଓ ତା’ର ସହଯୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Comments are closed.