Related Contents

କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା ଉଦଯାପିତ

ଧର୍ମଗଡ଼ (ଯୁବରାଜ ଅଗ୍ରୱାଲ): ଧର୍ମଗଡ ପଂଚାୟତ ପଡିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା ୨୦୧୯ । କଳାହାଣ୍ଡିର ବିଭିନ୍ନ ଲୁକ୍କାୟିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ମଞ୍ଚର ରୂପ ଦେଇ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଧର୍ମଗଡ ଏବର୍ଷ ରହସ୍ୟମୟ ଶାଙ୍କୁସ ଶୈବ ପୀଠ ଉର୍ଲାଦାନୀ ଓ କେନ୍ଦୁପାଟୀ ବନଦୂର୍ଗା ମନ୍ଦିରକୁ ମଞ୍ଚରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି ।

ଏହା ଅତି ଆକର୍ଷଣିୟ ଓ ଜୀବନ୍ତ ପରି ମନେ ହେଉଥିବାରୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଧର୍ମଗଡର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମାଁ ଭଣ୍ଡାରଘରଣୀଙ୍କ ପୀଠରୁ ଶକ୍ତି କଳସ ଆଣି ମୁଖ୍ୟ ମଞ୍ଚରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ମାଁ ଭଣ୍ଡାର ଘରଣୀଙ୍କ ଶକ୍ତି କଳସ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ଦେବା ଦେବୀ ମାନଙ୍କୁ ଆବାହନ କରି ମୁଖ୍ୟମଞ୍ଚକୁ ଆଣି କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ତିନିଦିନ ଧରି ମହାସମାରୋହରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳ ଆସି କଳା ପରିବେଷଣ କରିବେ । ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଧର୍ମଗଡ ବିଧାୟକ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଦେଓ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ଜୁନାଗଡ଼ ବିଧାୟକ କ୍ୟାପଟେନ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ସଦର ବିଧାୟକ ଅନାମ ନାଏକ, ଏନଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁଶ୍ରୀ ହୀରା ବାଗ ପ୍ରମୂଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଧର୍ମଗଡ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ମହା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସତ୍ୟ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଧର୍ମଗଡ ବିଡିଓ ଅଶୋକ କୁମାର ଭୋଇ । ପରେପରେ ଆୟୋଜିତ ଘୁମୁରା, ବଜାସାଲ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଲୋକନୃତ୍ୟର ଭରପୁର ମଜା ନେଇଥିଲେ |

Comments are closed.