Advertisements
Sunday, May 31, 2020
Home Children Issue ଏନଓସି ତାଲିକାରେ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୧୦ଗୋଟି ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଏନଓସି ତାଲିକାରେ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୧୦ଗୋଟି ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି (ଅମୁଲ୍ୟ ନିଶଙ୍କ): ଗତ ୦୬.୧୨.୨୦୧୮ରେ ରାଜ୍ୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜରିଆରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାରେ ଛତୁ ଫୁଟିବା ଭଳି ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୧୦ ଗୋଟି ସ୍କୁଲ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଏନଓସି ପାଇଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଲିକାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

ଏହି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ରାୟଗଡା ଜ଼ିଲ୍ଲାରେ ସେକ୍ରେଡ଼ ହାର୍ଟ ସ୍କୁଲ, ଡ଼ିଭାଇନ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ମହର୍ଷି ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର, ସେଣ୍ଟ ଜାଭିଏର ହାଇସ୍କୁଲ ଏହି ସ୍କୁଲ ମାନ ରାୟଗଡା ସହରର, ଗ୍ରୀନ ଭେଲି ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ପେଣ୍ଟ ଗାନ୍ଧୀ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ଗୁଣୁପୁର ବିଦ୍ୟା ନିକେତନ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ ଗୁଣୁପୁର, ନିୟୁ ଲାଇଫ ଇଂଲିଶ ମିଡ଼ିଅମ ସ୍କୁଲ, ବିଷମକଟକ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ, ମୁନିଗୁଡା ଡନ ବଷକା ଇଂଲିଶ ମିଡ଼ିଅମ ସ୍କୁଲ ମୁନିଗୁଡା ଏହି ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏନ ଓ ସି ପାଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ମାତ୍ର ରାୟଗଡା ସହରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବେସରକାରୀ ଇଂଲିଶ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲ ମାନ ଖୋଲା ଯାଇଛି | ସେହି ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କରେ ଅଭିଭାବକ ମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏନ ଓ ସି ପାଇନଥିବା ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କରେ ନିଜ ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ନ ପଢେଇବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଯେଉଁ ଇଂଲିଶ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ଏନ ଓ ସି ପାଇନାହାନ୍ତି ସେଗୁଡିକ ବେଆଇନ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଡୁଥିବା ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଜ଼ିଲ୍ଲାର ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏନ ଓ ସି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନାହିଁ, ଏହା ବେଆଇନ ବୋଲି ଉକ୍ତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ବହୁ ଅଭିଭାବକ ଏହା ଜାଣି ମଧ୍ୟ୍ୟ ନ ଜାଣିଲା ପରି ନିଜ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏସବୁ ସ୍କୁଲ ରେ ପାଠ ପଢ଼ାନ୍ତି ଯଦ୍ୱାରା ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ବହୁ ହଇରାଣ ହରକତ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଏହି ବିଷୟରେ ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରିକରିଛନ୍ତି | ଏନ ଓ ସି ପାଇନଥିବା ସ୍କୁଲ ରେ ପିଲା ପଢିଲେ ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ରାୟଗଡା ସହରରେ ବହୁତ ଇଂଲିଶ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲ ମାନ ଖୋଲାଯାଇଛି ମାତ୍ର ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୪ଗୋଟି ସ୍କୁଲ ଏନ ଓ ସି ପାଇଛନ୍ତି ଏଥି ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବା ସହିତ ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଏନ ଓ ସି ପାଇନଥିବା ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ନ ପଢେଇବା ସଚେତନ ଆବଶ୍ୟକ |

Advertisements
Odisha News24 Bureauhttp://www.odishanews24.in
A WEB TV Channel Network in Western Odisha

Most Popular

ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଓ ହସ୍ତତନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପଟାଙ୍ଗି ଓ କୋରାପୁଟ,ଲୋଷ୍ମୀପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଧାୟକଙ୍କ ବନ୍ଧୁଗାଁ ଗସ୍ତ

ରିପୋର୍ଟ: ମିନା ବେହେରା //ବନ୍ଧୁଗାଁ (ତା ୨୭:୫:୨୦): କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଠାରେ ରହିଥିବା କରନା ଭାଇରସ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ତଦାରଖ ଓ ସମୀକ୍ଷା କରିବା...

ଭାରତୀୟ ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ତରଫରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ

ରିପୋର୍ଟ: ନିରୋଜ କୁମାର ପାଣି //ପଦ୍ମପୁର (୩୦/୦୫): ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ଥିବା ବେଳେ ପଦ୍ମପୁର ଭାରତୀୟ ଜନତା ଯୁବମୋର୍ଚା ତରଫରୁ ଲଗାତାର ରକ୍ତଦାନ...

ବୁକୁରାମୁଣ୍ଡା ଠାରେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ

ରିପୋର୍ଟ: ନିରୋଜ କୁମାର ପାଣି //ପଦ୍ମପୁର (୩୦/୫): ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ କୋବିଡ଼-୧୯ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଙ୍କ...

ଜାମସେଠ ଓ ଟେମରୀ ଗ୍ରାମରେ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଗାନ କରି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ

ରିପୋର୍ଟ: ନିରୋଜ କୁମାର ପାଣି //ପାଇକମାଳ,୩୦/୫: କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମାନ ଜଣାଇ ମୂଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ପାଇକମାଳ ଜାମସେଠ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରପଞ୍ଚ ରମ୍ଭା ତାଣ୍ଡିଙ୍କ...

Recent Comments

%d bloggers like this: