ରାୟଗଡା ସହରରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ତିତଲୀର ଉଗ୍ରରୂପ

ରାୟଗଡା (ଗୋପୀନାଥ ଗୌଡ଼) : ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ତିତଲୀର ଉଗ୍ରରୂପ ରାୟଗଡା ସହରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତିତଲୀ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ଉଗ୍ରରୂପ ହୋଇଥିଲା ।

ବିଶେଷ କରି ରାୟଗଡା ସମେତ ଆନ୍ଧ୍ରର ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରାୟଗଡା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଉପୁଡି ପଡିଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଗୁଡାକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଉପୁଡି ନ ପଡ଼ିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନଇଁ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ରାୟଗଡା ବ୍ଲକର କେରେଡ଼ା, ହାଟ ସେସଖାଲ, ଗାଜିଗାଁ, ଜଗନ୍ନାଥପୁର, ପିତାମୋହଲ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟର ବାତାଵରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଘରରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଭୟ କରିଥିଲେ । ଚାଳ ଛପର ଘର ଉଡି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜବେଷ୍ଟସ ଟିଣ ଗୁଡାକ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଉଡାଇ ନେଵାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ରାୟଗଡ଼ାରେ ଖାଲି ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତିତଲି ସ୍ଥଳ ଭାଗକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ପାହାନ୍ତିଆ ୪ଟାରୁ ଜୋରରେ ପବନ ବୋହିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏପରିକି ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୨୦ ରୁ ୧୩୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ରାୟଗଡା ସହରର ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଥିଲା, ତେବେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଗଛ କାଟି ରାସ୍ତା ସଫା କରିଥିଲେ । ପରେ ପବନର ବେଗ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କମି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା କାରଣରୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ରାୟଗଡା ପୋୖର ପରିଷଦ ଓ ରାୟଗଡା ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଯୋଗେ ସାହି ସାହି ଓ ବସ୍ତି ଗୁଡାକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।

Comments are closed.