ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଉଷା- ପୁଅ ଜିଉଁନ୍ତିଆ – ଦୁତି ବାହନ ଉଷା

ଆଗଲପୁର(ମାଧବ ସାହୁ): ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ସର୍ବ ବୃହତ ଉଷା ହେଉଛି ପୁଅ ଜିଉଁନ୍ତିଆ ଉଷା ବା ଦୁତି ବାହନ ଉଷା |

ପୌରାଣିକ ତଥ୍ୟରୁ ପ୍ରମାଣ ଯେ ସର୍ବ ଶକ୍ତିମାନ, ଉଜ୍ଜଳ ମନ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ଭଗବାନଙ୍କ ଔରସରୁ ଦୁତୀବାହନ ଜଣେ ବିଧବା ବ୍ରାହ୍ମଣୀଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ବଳଭଦ୍ର ରୂପରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେହି ଦିନଠାରୁ ଦୁତୀବାହନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦଶହରା ମାସର ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ ନିଜ ପୁଅ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ନିଜ ପୁତ୍ରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଳି | ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ଉଷା ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାନ ଗୁଡିକରେ ଏହି ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା ମା ମାନେ କରୁଛନ୍ତି | ସେହିଭଳି ମୁରଶୁଣ୍ଢୀ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ର ହରଭଂଗା ଗ୍ରାମ ଠାରେ ମା ମାନେ ନିଜ ସନ୍ତାନର ମଙ୍ଗଳ କାମନା ପାଇଁ ଧୂମଧାମ ରେ ପାଳନ କରିଥିଲେ ଏହି ଉଷା | ଶତାଧିକ ମା ମାନେ ଏହି ପୂଜା ଏକାଠି ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ |

One response to “ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଉଷା- ପୁଅ ଜିଉଁନ୍ତିଆ – ଦୁତି ବାହନ ଉଷା”

  1. Bikram mahananda says:

    Really