କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓଲ୍ହାଇବ ବିଜେପି

ଯାଜପୁର ବରୀ (ସତ୍ୟଜିତ ବାରିକ) : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବରୀ ଅଂଚଳର ପାଖାପାଖି ୧୧ହଜାର ହେକ୍ଟର ଧାନ ଓ ପନିପରିବା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଦ୍ୟାବଧି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ବରୀ ବିଜେପି ତରଫରୁ ଯୁବ ନେତା ବିଶ୍ୱରଂଜନ ମଲ୍ଲିକ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବରୀ ବଜାର ସ୍ଥିତ ଶକ୍ତି ପୀଠଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମ୍ବାଦିକ ମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ କ୍ଷତି ଗସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଯୋଗାଈ ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଆସନ୍ତା୨୦ ଦିନ ଭିତରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କଲେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓଲ୍ହାଇବା ସହ ବରୀ ତହସିଲ ଘେରାଉ କରାଯିବ। ଜିଲ୍ଲାର ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ବରୀ ସର୍ବଦା ବନ୍ୟା ପ୍ରିପିଡ଼ିତ | ଲଗାଣ ବର୍ଷା ହେଉ କି ବନ୍ୟା ପ୍ରଥମେ ବରୀର ଚାଷୀକୁଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ସରକାରୀ ସହାୟତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟାରେ କିମ୍ଭିରିଆପାଳ ଠାରେ ନଦୀବନ୍ଧରେ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଫଳରେ ବାଇଁଶିରିଆ, ଭଅଁର ଓ କିମ୍ଭିରିଆପାଳ ପଂଚାୟତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା ସହିତ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ଗସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଓ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବିରଖି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ରୋକ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉଠାଇ ବଜେପି ଲୋକମାନଙ୍କର ନିକଟତର ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବିଚାର କରି ଶାସକ ଦଳ ସହଯୋଗ କରିନଥିଲା । ଘାଇ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ରାଜ୍ୟର ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝି ନଥିଲେ । ଏପରିକି ସତ ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ହାନି ହୋଇଥିବା ବେଲେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖାମ ଖିଆଲ ନୀତି ପାଇଁ କିମ୍ଭିରିଆପାଳ ପଂଚାୟତରେ ମାତ୍ର ୪୧ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ବୀମା ଛାଡ଼ ଆସିଥିବା ବେଳେ,ଗମୁ ପଂଚାୟତରେ ୧ପ୍ରତିଶତ ଛାଡ଼ ଆସିଛି । ଅମଠପୁର,ସେରପୁର, ବାଲିବିଲି,ବାଲିଆ, ଇସାନପୁର, ଧାରପୁର ଭଳି ଅନେକ ପଞ୍ଚାୟତ ର ୪୫ରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମଆଦୌ ଛାଡ଼ ତାଲିକାରେ ନାହିଁ । ଯଦି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆକଳନ ସମୟରେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପରି ତୋଷରପାତ କରାଯାଏ ତେବେ ବଜେପି ରାଜ ରାସ୍ତାକୁ ଓଲ୍ହାଇବ ବୋଲି ଯୁବ ନେତା ଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, ଭରତ କୁମାର ସେଠୀଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ସରପଞ୍ଚ ଓ ଅଗଧାଡ଼ିର ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Comments are closed.